Kalendarz żydowski

Według kalendarza żydowskiego rachuba czasu zaczyna się od stworzenia świata lub, według niektórych autorytetów religijnych, od szóstego dnia stworzenia, to jest dnia, w którym został stworzony człowiek. Obecnie jest rok 5768.

Publikacja: 14.04.2008 02:13

Red

Kalendarz żydowski jest księżycowo-słoneczny, to znaczy, że miesiące są mierzone wedle Księżyca, a rok – Słońca. Miesiąc księżycowy to czas od nowiu do nowiu, przeciętnie 29,5 dnia. Dwanaście miesięcy księżycowych to 354 dni. Rok słoneczny liczy 365,25 dnia i jest to czas obiegu Ziemi wokół Słońca. Z rachunku wynika 11 dni różnicy pomiędzy rokiem księżycowym a słonecznym. W ciągu 19 lat (po których upływie fazy Księżyca przypadają na te same dni miesiąca) różnica ta urasta do 210 dni. Stanowi to odpowiednik siedmiu 30-dniowych miesięcy. Dlatego Żydzi w ciągu tych 19 lat siedmiokrotnie dodają po jednym miesiącu (w trzecim, szóstym, ósmym, 11., 14., 17. i 19. roku cyklu). Dodatkowy miesiąc nazywa się adar bet lub adar szeni. Jednocześnie, dla całkowitego wyrównania rachunku, w miesiącach cheszwan i kislew dodaje się po jednym dniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama