Reklama
Rozwiń

Słownik żydowski - Tora

Tora (w języku hebrajskim: Nauczanie, Pouczenie; w jidysz: Tojre) – podstawowe ujęcie żydowskiej religii. W najwęższym sensie jest to Pięcioksiąg Mojżeszowy, czyli pierwsza część Biblii Hebrajskiej, obejmująca księgi: Rodzaju, Wyjścia, Kapłańską, Liczb i Powtórzonego Prawa.

Publikacja: 14.04.2008 03:22

W szerszym rozumieniu jest to cała Biblia Hebrajska, w chrześcijaństwie zwana Starym Testamentem, a w jeszcze szerszym – tradycyjne prawo religijne (halacha) i cała literatura rabiniczna. Zwój Tory z wypisanym – zgodnie ze starożytną tradycją – tekstem Pięcioksięgu jest najświętszym obiektem rytualnym judaizmu. W czasie zbiorowych modlitw odczytuje się z niego kolejne fragmenty, co tydzień inne. W ten sposób cały tekst jest w ciągu roku publicznie recytowany w synagodze. Termin „Tora” tłumaczy się nieraz jako „Prawo” lub „Zakon”, ale ma znacznie szersze znaczenie. Komentarz do czytania biblijnego nazywa się „słowem Tory”, a szkołę dającą podstawy wiedzy religijnej zwie się talmud-torą. Wedle wykładni rabinicznej Tora to najistotniejsza mądrość, łącznik między Bogiem a światem, nośnik objawienia. Według tradycji jest „Torą z niebios”, gdyż Mojżeszowi objawiony został nie tylko Dekalog, ale cały tekst Pięcioksięgu, jak dotąd uważają ultraortodoksyjni Żydzi. Zarazem tradycja uznaje, że wszystkie komentarze i późniejsze rozstrzygnięcia zostały już objawione Mojżeszowi.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego