Reklama
Rozwiń

Nizina Mezopotamska

Południowa część dawnej Mezopotamii, czyli Międzyrzecza. Równina między Tygrysem a Eufratem szerokości ok. 300 km – rozciągająca się od Szatt al Arab w pobliżu Zatoki Perskiej, gdzie obie rzeki się łączą, po tereny na północ od Bagdadu – była kolebką naszej cywilizacji i najwcześniejszych znanych nam państw.

Publikacja: 25.04.2008 04:39

Nizina Mezopotamska

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Tu za czasów Sumerów, ok. 5 tys. lat temu, powstały pierwsze miasta obwarowane murami, budowane wokół świątyń i pałaców władców, oraz domy i gmachy publiczne z suszonej lub palonej cegły. Tu także, nad Eufratem, w Babilonie, próbowano wznieść sięgającą nieba biblijną wieżę Babel.

Nizina Mezopotamska to jeden z najbogatszych w świetne zabytki i najatrakcyjniejszych turystycznie regionów świata. W stosunkowo niewielkim regionie między al Nadżaf na południu a Bagdadem znajduje się np. ponad 1,5 tys. niezbadanych lub porzuconych stanowisk archeologicznych. Wiele z nich rabują od paru lat bezkarne gangi poszukiwaczy starożytności. Mezopotamia była widownią najdawniejszych bitew świata, dziś toczy się tu najnowsza z wojen. Nazwy starożytnych miast Iraku słyszymy najczęściej w komunikatach wojennych jako miejsca krwawych starć i zamachów bombowych.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego