Reklama
Rozwiń

Prolog w Bagdadzie

Upadek Bagdadu w lutym 1258 roku trudno nazwać wielkim dramatem wojennym. Operacja mongolska została przeprowadzona wzorowo. Zabrakło jednak drugiej strony niezbędnej dla stworzenia z tej ekspedycji epickiej historii wojennej. Obrońcy kalifatu Abbasydów mieli nieudolnego władcę, skłóconych dowódców, zdrajcę na stanowisku wezyra, żadnych sojuszników – a na koniec poddali się i poszli na rzeź bezbronni. Była to egzekucja miasta.

Publikacja: 25.04.2008 05:15

Prolog w Bagdadzie

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Red

Początek końca kalifatu abbasydzkiego zbiegł się w czasie z jego pozornym, po wiekach bezsilności, odrodzeniem. Jeszcze w 1152 roku kalif Al-Muktafi, korzystając z osłabienia Turków seldżuckich, przegonił z Bagdadu ich urzędników. Kalif An-Nasir (panował w latach 1180 – 1225) samowładnie rządził domeną obejmującą południowy Irak z Bagdadem i Basrą oraz niewielki fragment Iranu. Potomkowie Saladyna rządzący w Egipcie i Syrii uznawali nominalnie (w wypadku sułtana Egiptu) lub faktycznie (w wypadku książątek niewielkich państwek w północnym Iraku) lenną zwierzchność kalifa. Również tureccy sułtani Anatolii i Azerbejdżanu przyznawali kalifowi honorowe pierwszeństwo. Główny konkurent Abbasydów do duchowego i politycznego prymatu w świecie muzułmańskim – kalifat fatymidzki w Kairze, został zlikwidowany przez Saladyna w 1171 roku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego