Reklama
Rozwiń

Słownik żydowskich pojęć - Talmud

W języku hebrajskim: nauka, uczenie się, studiowanie, to jeden z najstarszych pomników myśli ludzkiej. Pod względem rozmiarów, czasu powstawania, liczby autorów przewyższa wszystkie inne dzieła epoki starożytnej. Współtworzyło go ok. 4 tys. mędrców, myślicieli, nauczycieli wielu akademii Babilonii i Palestyny.

Aktualizacja: 28.04.2008 22:28 Publikacja: 28.04.2008 12:28

Czas zamknięcia dzieła: koniec IV wieku n. e. dla Talmudu Jerozolimskiego (zwanego także Palestyńskim) i koniec VI wieku n. e. dla Talmudu Babilońskiego.

Jest to zbiór wywodów, rozważań, dyskusji i komentarzy żydowskich uczonych dotyczących Miszny zredagowanej przez rabbiego Jehudę ha-Nasiego. Używa się także nazwy Gemara (uczenie się), która oznacza właściwy tekst Talmudu, składający się z tekstu Miszny i stanowiącej do niej komentarz Gemary. Omawia on kwestie halachy, czyli praw i reguł postępowania. Zaczną jej część zajmuje agada, obejmująca niezwykle bogaty i różnorodny materiał: wierzenia i przesądy, astronomię, astrologię, folklor, podania, medycynę ludową i opowieści z życia rabinów. Talmud Babiloński miał w ciągu dziejów znacznie większe oddziaływanie niż Jerozolimski. Przekazywanie wiedzy zgromadzonej w obydwu Talmudach napotykało na wielkie trudności. W średniowieczu dochodziło do publicznego palenia Talmudu i cenzurowania tekstu, dlatego też zachowało się niewiele kompletnych egzemplarzy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego