Reklama
Rozwiń

Pytanie dla poszukiwacza sprzeczności

Poszukiwaczem sprzeczności można nazwać pierwszego ze słynnych talmudystów lubelskich Szaloma Szachnę. Opanował on metodę studiowania świętych ksiąg zwaną pilpul (pieprz), polegającą na znajdowaniu w nich zarówno sprzeczności, jak i ich wyjaśnień.

Publikacja: 05.05.2008 11:06

Nie trzeba zbytniej wyobraźni, aby pojąć, jak głęboką znajomość Tory i Talmudu musieli posiąść jego uczniowie i jak precyzyjnie rozumować. Najsłynniejszy z nich – Mojżesz Isserles zwany Remu – został później rektorem jesziwy krakowskiej, a i zięciem Szachny także.

Do Szachny „z całej Polski i z zagranicy ściągali młodzi ludzie, by z jego ust usłyszeć Słowo Boże. Na wielkich jarmarkach, jakie w tym czasie odbywały się w Lublinie, do niego zwracali się kupcy z prośbą o rozsądzenie ich sporów”. Słowa te cytuje Robert Szuchta, autor głównego tekstu w tym zeszycie, który poświęcamy rozkwitowi żydowskiej nauki w Rzeczypospolitej. Nie zdominowali jej zresztą poszukiwacze sprzeczności. Oto pierwszy rektor lubelskiej jesziwy, słynny Salomon Luria zwany Maharszalem, zdecydowanie odrzucał metodę pilpul.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego