Reklama
Rozwiń

W języku polskim - Pejsachówka

Dobrze zadomowione w potocznej polszczyźnie określenie mocnej wytrawnej wódki, sporządzanej zwykle ze śliwek. Cenionej za imponujące wskaźniki zawartości alkoholu (od 60 do 70 proc.), jak i za wyborny smak, co jest pochodną sporządzania trunku według tradycyjnej receptury.

Publikacja: 05.05.2008 11:14

Prawdziwa śliwowica paschalna, jak też często jest u nas nazywana, powinna, oczywiście, zawierać atest koszerności.

Mimo brzmieniowego podobieństwa do „pejsów”, oznaczających noszone przez ortodoksyjnych Żydów długie, często wijące się pasmo włosów przed uszami, pejsachówka swą nazwę wywodzi od Pesach. To hebrajskie słowo znaczy „oszczędzony”, co zgodnie z biblijnym opisem wiąże się z pominięciem domów Izraelitów podczas ostatniej z plag egipskich. Pesach (Pejsech w jidysz, Pascha po polsku) to najważniejsze, a na pewno najstarsze święto Żydów – obchodzone w pierwszą pełnię wiosenną. Stąd też inaczej zwane jest Świętem Wiosny (hebr. Chag ha-Awiw), Świętem Przaśników (jidysz), a w Polsce – Żydowską Wielkanocą.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego