Reklama
Rozwiń

Krzywda hrabiego Gwidona de Dampierre

Flandria należała wówczas do Gwidona de Dampierre, któremu przypadła po kądzieli. Jego matką była bowiem Małgorzata, hrabina Flandrii i Hainaut, córka hrabiego Baldwina, który wyruszył z czwartą krucjatą i zdobył tytuł cesarza Konstantynopola.

Publikacja: 08.05.2008 15:20

Krzywda hrabiego Gwidona de Dampierre

Foto: AKG/East News

Red

Zamieniwszy hrabstwo na cesarską koronę, nie wrócił już do Europy, a jego jedyna córka została dziedziczką. Małgorzata miała dwóch synów: Jana z baronem d’Avesnes i Gwidona z pochodzącym z Szampanii Wilhelmem de Dampierre.

Gwidon uzyskał tytuł hrabiego Flandrii w 1246 roku na podstawie decyzji króla Francji Ludwika Świętego. Król uznał bowiem, że hrabstwo ma przypaść w udziale potomkom Małgorzaty z drugiego małżeństwa. Włoski kronikarz Villani przytacza interesującą anegdotkę o tym, jak Małgorzata wystąpiła przed królewskim trybunałem i stwierdziła, że Gwidon jest godzien zostać hrabią Flandrii, bo urodził się w małżeństwie, a Jan nie, gdyż z jego ojcem wzięła ślub już po porodzie. Słysząc to Jan, który jako pierworodny domagał się całości spadku po matce, miał ponoć powiedzieć w obecności króla i jego rady: „a zatem jestem synem najbogatszej dziwki świata?”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego