Jankiel i inni

Publikacja: 12.05.2008 18:43

Ważna postać dramatu Juliusza Słowackiego „Ksiądz Marek” (1843). Karczmarka, córka rabina w Barze, pod wpływem spowiednika i kaznodziei konfederatów przyjmuje chrzest z jego rąk i imię Salomei.

Za sprawą „człowieka mordu i grabieży”, Klemensa Kossakowskiego, który obcesowo stara się o jej względy, a rozwścieczony oporem zabija stającego w jej obronie Starościca i każe powiesić ojca dziewczyny, Judyta powraca do dawnej religii i dawnego Boga, przysięgając zemstę chrześcijanom. Mszcząc się za krzywdy, zdradza Rosjanom tajemne przejście prowadzące spoza murów miasta do jego centrum. Moskale zdobywają Bar, ale targowiczanin Branecki nakazuje uwięzienie Żydówki. Ta, zrozpaczona, wzywa – także pojmanego przez wrogów – księdza Marka, by ją przeklął, on jednak odpuszcza jej zdradę. Judyta, ewidentnie na krawędzi obłędu, broni księdza i grozi Rosjanom sprowadzeniem nieszczęścia. Tak też się dzieje, do czego przyczynia się osobiście, podpalając szpitale w mieście dotkniętym zarazą. Ginie i sama w płomieniach, a jej trupa zabiera z miasta nieszczęśliwie i, jak się okazuje, tragicznie zakochany w niej Kossakowski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama