Reklama
Rozwiń

Mongolska pożoga

8 września 1380 roku książęta ruscy odnieśli wielkie zwycięstwo nad Tatarami (Mongołami), którzy gnębili ich od niemal 150 lat. Choć jarzmo tatarskie zrzucili ostatecznie po kolejnym stuleciu, to triumf na Kulikowym Polu podważył zasady hańbiącej niewoli

Publikacja: 16.05.2008 14:20

Mongolska pożoga

Foto: Rzeczpospolita

Kronikarskie opisy najazdu wojsk Batu-chana na Ruś w latach 1237 – 1240 dają niezwykle barwny obraz wydarzeń. Scenariusz zazwyczaj powtarzał się: Mongołowie po przybyciu pod gród wysyłali posłów z żądaniem bezwarunkowej kapitulacji, Rusini odmawiali, czasem pozbawiając głów mongolskich wysłanników, dalej następowała dzielna, ale krótka (zwykle trwała ok. tygodnia, choć Kozielsk bronił się aż siedem tygodni) obrona. Dramat ruskich miast wieńczyły rzeź obrońców i pożoga. Pod nóż szły kobiety i dzieci, kupcy, rzemieślnicy, bojarzy, a nawet rodziny książęce. Z życiem uchodzili nieliczni: zazwyczaj ludność podgrodzi i okolicznych wsi, która zawczasu rozbiegała się po lasach.Najeźdźcy okrutnie potraktowali kilkanaście głównych grodów ruskich – Kozielsk, Kijów i Czernihów zostały dosłownie starte z powierzchni ziemi. Wyjątkiem był Wielki Nowogród, gdzie książę Aleksander Newski pod wrażeniem krwawej rozprawy Mongołów z leżącym na południowej rubieży kupieckiej republiki Torżkiem zawarł z nimi wasalno-niewolniczą umowę. Władzę chana uznał także książę włodzimierski Jarosław Wsiewołodowicz, a za nim reszta książąt z Rusi Północno-Wschodniej.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety