W 1368 roku, po obaleniu mongolskiej dynastii Yuan, władzę w Chinach przejął Zhu Yuanzhang, który zapoczątkował rządy dynastii Ming. On i jego następcy odbudowali potęgę kraju, czego oznaką było ukończenie Wielkiego Muru, który miał chronić Państwo Środka przed najazdami Mongołów i innych koczowników. Dzięki rozwinięciu systemów irygacyjnych, uprawy bawełny, produkcji jedwabiu, szkła i porcelany Chiny dynamicznie rozwijały się gospodarczo. Dzięki temu cieszyły się w następnych wiekach dużym zainteresowaniem kupców i misjonarzy z Europy.
16 września 1380 roku zmarł Karol V Mądry, król Francji z dynastii Walezjuszy. Rozpoczął rządy w 1358 roku jako regent w zastępstwie ojca Jana II Dobrego, który znajdował się w angielskiej niewoli. Samodzielnie panował od 1364 roku. Był to trudny czas dla Francji: trwała wojna stuletnia i w kraju panoszyli się Anglicy, wybuchały bunty ludności. Ambitny Karol V zdołał stłumić powstanie chłopskie (tzw. żakerię), a następnie wyprzeć Anglików z większości ziem francuskich. Niestety, te sukcesy zaprzepaścił jego syn Karol VI Szalony. Dopiero wnuk Karol VII pokonał Anglików i ustabilizował sytuację w państwie.
29 grudnia 1380 roku zmarła w wieku 74 lat Elżbieta Łokietkówna, królowa polska i węgierska. Była córką Władysława Łokietka i Jadwigi, księżniczki kaliskiej, żoną władcy Węgier Karola Roberta z dynastii Andegawenów. Po śmierci Kazimierza Wielkiego w latach 1370 – 1380 (z przerwami) sprawowała rządy w Polsce jako regentka w imieniu syna Ludwika Węgierskiego. Była babką Jadwigi, w oficjalnej nomenklaturze króla (a nie królowej) Polski i żony Władysława Jagiełły. Prócz Ludwika przeżyła pozostałych czterech synów (trzej zmarli, a Andrzej, zabiegający o tron Królestwa Neapolu, został zamordowany). Została pochowana w klasztorze Klarysek w Budzie.
—oprac. Tomasz Bohun