Reklama
Rozwiń

Żydowskie święta - Szmini Aceret

Święto przypadające 22. dnia miesiąca tiszri (hebr. Ósmy [dzień] Zgromadzenia, także Święto Zakończenia), czyli w ostatni dzień święta Sukot (od hebr. suka: szałas), zwanego też Świętem Szałasów, Namiotów lub Kuczek.

Publikacja: 19.05.2008 09:58

W diasporze dzień Szmini Aceret obchodzony jest jako odrębne święto, w Izraelu pokrywa się z Simchat Tora (hebr. Radość Tory). W synagodze czyta się z tej okazji odpowiednie fragmenty Tory i ksiąg prorockich oraz Księgi Koheleta, która nadaje obchodom nastrój zadumy. Podobnie jak podczas innych świąt pielgrzymkowych w gminach aszkenazyjskich po czytaniu Pisma odmawia się modlitwę za dusze zmarłych. Szmini Aceret – jako dzień zamykający tygodniowe święto Sukot, czyli ostatnie święto jesiennych plonów – nawiązuje do rocznego cyklu prac rolniczych. Aby zapewnić sobie jak najobfitsze plony, podczas musaf – obowiązkowej modlitwy, którą odmawia się po odczytaniu fragmentu Tory wyrażającego prośbę o powrót do Ziemi Świętej i opisującego przywrócenie kultu ofiarnego w czasach mesjańskich – do drugiego błogosławieństwa Amidy (Tefila od hebr. modlitwa), ogólnej nazwy głównej części modłów w synagodze, włącza się specjalną modlitwę o wiatr i deszcze. Poczynając od tego dnia, jest ona odmawiana codziennie aż do pierwszego dnia Pesach (Pascha), obchodzonego tradycyjnie podczas pierwszej pełni wiosennej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego