Młodzieńca walczącego o odzyskanie niepodległości w okresie I wojny światowej, członka konspiracyjnej Polskiej Organizacji Wojskowej i Związku Harcerstwa Polskiego, obrońcy ojczyzny w wojnie z bolszewikami 1920 r. i wojnie obronnej 1939 r., żołnierza Armii Krajowej, więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, uczestnika powstania warszawskiego, żołnierza II Korpusu gen. Andersa, bestialsko zamordowanego przez komunistów w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jednak przede wszystkim – obywatela ziemskiego gospodarującego w rodzinnym majątku w Sukurczach nieopodal Lidy, społecznika, artystę malarza, poetę, kochającego męża i ojca.

Przedstawione zostaną niepublikowane wcześniej zdjęcia udostępnione przez dzieci rotmistrza – Zofię i Andrzeja Pileckich, dokumenty (rękopisy wierszy, prywatna korespondencja z dziećmi i żoną z lat 1943 – 1944), pamiątki materialne (książki, zapalniczka, popielniczka, pistolet, odznaczenia) oraz obrazy i rysunki wykonane przez rotmistrza. Całość uzupełniona będzie niepublikowanymi dotychczas dokumentami z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentacja albumu przewidziana jest na połowę września 2008 roku.

Strona internetowa www.pilecki.ipn.gov.pl będzie stanowiła kompendium wiedzy o rotmistrzu Pileckim. Przygotowana została przez IPN wspólnie z Muzeum Dzielnicy Wola w Warszawie (depozytariusz pamiątek przekazanych przez dzieci rotmistrza) oraz Dolnośląską Inicjatywą Historyczną i z przedstawicielami rodziny Pileckich. Internauci odnajdą tam m.in. biogram Witolda Pileckiego, galerię zdjęć rodzinnych (ok. 100 fotografii), zakładkę poświęconą dokonaniom artystycznym bohatera strony (skany wierszy, obrazów, rysunków, korespondencji rodzinnej). A także dokumenty z rewizji i przesłuchań, akt oskarżenia, protokół rozprawy głównej, wyrok z 15 marca 1948 roku, zapiski rotmistrza i jego list do prezydenta Bieruta z prośbą o ułaskawienie, protokół wykonania wyroku. Na stronie znajdą się również informacje o najważniejszych publikacjach dotyczących rotmistrza oraz fragmenty spektaklu telewizyjnego „Śmierć rotmistrza Pileckiego” w reż. Ryszarda Bugajskiego.