Próby reform u schyłku Rzeczypospolitej

Lata panowania króla Stanisława Augusta to w Rzeczypospolitej czas tworzenia programów naprawy państwa, w tym również zmian w położeniu prawnym innowierców.

Publikacja: 26.05.2008 14:01

Próby reform u schyłku Rzeczypospolitej

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Red

Andrzej Zamoyski, przygotowując zmiany w prawie Rzeczypospolitej, zwane później kodeksem Andrzeja Zamoyskiego, uwzględnił w nich sytuację ludności żydowskiej. Według kodeksu Żydzi nie mogli osiedlać się w miastach wcześniej przez nich niezamieszkanych, a ci, którzy w miastach już się osiedlili, winni być oddzieleni od chrześcijan, Żydzi nieposiadający stałego źródła utrzymania mieli zostać wydaleni z państwa. Wedle kodeksu Zamoyskiego raz do roku Żydzi mogli zatrudnić służbę chrześcijańską. Nie wolno im było brać w zastaw naczyń kościelnych, piastować funkcji skarbowych i ekonomicznych, zaciągać długów u chrześcijan. Mieli zostać podporządkowani jurysdykcji miejskiej. Zamoyski postulował rozwiązanie kahałów (gmin żydowskich). Nieprzestrzeganie prawa miało być karane skierowaniem do domu poprawy, robotami publicznymi, a nawet dożywotnim więzieniem. Kodeks gwarantował jednak tolerancję religijną, zabraniał chrztów przy użyciu siły i zakazywał nachodzenia synagog i cmentarzy. Został odrzucony przez sejm w 1780 r.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama