Próby reform u schyłku Rzeczypospolitej

Lata panowania króla Stanisława Augusta to w Rzeczypospolitej czas tworzenia programów naprawy państwa, w tym również zmian w położeniu prawnym innowierców.

Publikacja: 26.05.2008 14:01

Próby reform u schyłku Rzeczypospolitej

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Red

Andrzej Zamoyski, przygotowując zmiany w prawie Rzeczypospolitej, zwane później kodeksem Andrzeja Zamoyskiego, uwzględnił w nich sytuację ludności żydowskiej. Według kodeksu Żydzi nie mogli osiedlać się w miastach wcześniej przez nich niezamieszkanych, a ci, którzy w miastach już się osiedlili, winni być oddzieleni od chrześcijan, Żydzi nieposiadający stałego źródła utrzymania mieli zostać wydaleni z państwa. Wedle kodeksu Zamoyskiego raz do roku Żydzi mogli zatrudnić służbę chrześcijańską. Nie wolno im było brać w zastaw naczyń kościelnych, piastować funkcji skarbowych i ekonomicznych, zaciągać długów u chrześcijan. Mieli zostać podporządkowani jurysdykcji miejskiej. Zamoyski postulował rozwiązanie kahałów (gmin żydowskich). Nieprzestrzeganie prawa miało być karane skierowaniem do domu poprawy, robotami publicznymi, a nawet dożywotnim więzieniem. Kodeks gwarantował jednak tolerancję religijną, zabraniał chrztów przy użyciu siły i zakazywał nachodzenia synagog i cmentarzy. Został odrzucony przez sejm w 1780 r.

Mateusz Butrymowicz w broszurce „Sposób uformowania Żydów polskich w pożytecznych krajowi obywatelów” proponował zagwarantowanie swobody wyznaniowej i dopuszczenie Żydów do udziału we wszystkich sferach życia Rzeczypospolitej

W latach 80. wydana została broszura „Żydzi, czyli konieczna potrzeba reformowania Żydów w Rzeczypospolitej” autorstwa niejakiego Bezimiennego. Ów anonimowy autor postulował zrównanie Żydów w prawach z mieszczanami. Król Stanisław August oraz Antoni Sikorski proponowali zrównanie Żydów w prawach z chrześcijanami, przy zachowaniu odrębności religijnej. Były również pomysły zakładania polskich szkół przy synagogach.

Mateusz Butrymowicz w broszurce „Sposób uformowania Żydów polskich w pożytecznych krajowi obywatelów ” proponował zagwarantowanie swobody wyznaniowej i dopuszczenie Żydów do udziału we wszystkich sferach życia Rzeczypospolitej. Jednocześnie opowiadał się za: likwidacją większości świąt żydowskich, których zbyt duża liczba miała przeszkadzać nieżydowskim współobywatelom, wprowadzeniem zakazu drukowania książek w języku żydowskim oraz sprowadzania ich z zagranicy. Miało to zmusić Żydów do polonizacji. Domagał się zniesienia odrębności strojów z powodu rzekomej niechlujności ubrań żydowskich i kroju, który miał ułatwiać kradzieże.

Konstytucja 3 maja niczego nie zmieniła w sytuacji Żydów, a mimo to została przez nich entuzjastycznie przyjęta. W następnym roku Żydzi brali udział w wojnie polsko-rosyjskiej w obronie konstytucji, a w 1794 roku – w powstaniu kościuszkowskim

Hugo Kołłątaj również postulował polonizację językową i rezygnację z tradycyjnych strojów. Domagał się ponadto likwidacji kahałów i podporządkowania Żydów jurysdykcji miejskiej. Podobne propozycje przedstawił w „Przestrogach dla Polski” Stanisław Staszic, pisząc o Żydach mało przyjaznymi słowami, na przykład „próżniacy” czy „pijawki rolnika”.

Sejm Czteroletni zajmował się również reformą położenia Żydów w Rzeczypospolitej. W 1790 r. wybrano specjalną deputację do zbadania kwestii żydowskiej, lecz nie zdołała ona przygotować żadnych projektów. Konstytucja 3 maja niczego nie zmieniła w sytuacji Żydów, a mimo to została przez nich entuzjastycznie przyjęta. W następnym roku Żydzi brali udział w wojnie polsko-rosyjskiej w obronie konstytucji, a w 1794 roku w powstaniu kościuszkowskim.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń