Reklama

Legiony

Dąbrowski i Berek mieli już niebawem spotkać się... we Włoszech. Mimo niechęci części polskich emigrantów i nieufności dowodzącego w Italii Bonapartego, Dąbrowski otrzymał jego zgodę na formowanie Legionu Polskiego przy Republice Lombardzkiej.

Publikacja: 02.06.2008 06:34

Legiony

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

9 stycznia 1797 r. podpisano w Mediolanie konwencję, a 20 stycznia generał wezwał w czterojęzycznej odezwie Polaków pod swe sztandary, gdyż „nadzieja powstaje, Francja zwycięża, ona się bije za sprawę narodów”. Symbolem Legionów był narodowy mundur, lombardzkie naramienniki z napisem „Ludzie wolni są braćmi” i francuska kokarda na czapkach. Bonaparte zyskiwał bez dyplomatycznych komplikacji kilka tysięcy żołnierzy do walki z Austriakami i włoskimi partyzantami, Republika Lombardzka – obrońców bez uzbrajania własnego ludu, a legioniści – nadzieję na lepszą przyszłość. Wyrażała ją „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” napisana w lipcu 1797 r. na nutę podlaskiego mazurka (lub kompozycji Ogińskiego) przez Józefa Wybickiego w Reggio Emilia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama