Ok. 1440 roku władcą Azteków został Montezuma I (zm. w 1469 r.). Dzięki sojuszowi z miastem-państwem Texcoco i królestwem Tlacopán podbił ziemie dzisiejszego środkowego Meksyku aż do Zatoki Meksykańskiej. Niebawem podporządkował sobie również dotychczasowych sojuszników. O potędze państwa Montezumy świadczyły inwestycje w położonej nad jeziorem Texcoco stolicy Tenochtitlan. Wzniesiono tam m.in. tamy przeciwpowodziowe oraz akwedukt, którym doprowadzano wodę pitną ze źródeł na wzgórzu Chapultepec.

1 marca 1445 roku we Florencji urodził się Sandro Botticelli. Malował m.in. na zamówienie książęcego rodu Medyceuszy i papieża Sykstusa IV. Do jego najsłynniejszych dzieł należą: „Alegoria męstwa”, „Pokłon Trzech Króli”, „Wiosna”, „Narodziny Wenus”, „Wenus i Mars”, freski w watykańskiej Kaplicy Sykstyńskiej (epizody z życia Jezusa Chrystusa i Mojżesza), cykl obrazów religijnych, które powstały pod wpływem kazań Savonaroli, oraz cykl ilustrujący „Boską komedię” Dantego.

W marcu 1440 roku powstał Związek Pruski – antykrzyżacka konfederacja szlachty i miast pruskich. W lutym 1454 roku związek wzniecił powstanie przeciwko Krzyżakom oraz zwrócił się do króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka o inkorporowanie Prus do Korony. 6 marca 1454 roku król Polski wystawił akt inkorporacji i mianował przywódcę związku Jana Bażyńskiego pierwszym gubernatorem Prus Królewskich. Niebawem wybuchła wojna trzynastoletnia z Krzyżakami.

oprac. Tomasz Bohun