Reklama

Dumni mieszkańcy szwajcarskich miast i dolin

Wojny Karola Zuchwałego ze szwajcarskimi kantonami ostatecznie złamały burgundzką potęgę, potwierdzając militarną sławę helweckich wojowników

Publikacja: 13.06.2008 10:46

Widok Berna, rycina Sebastiana Münstera, ok. 1550 r.

Widok Berna, rycina Sebastiana Münstera, ok. 1550 r.

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Przechodzień zapytany, z czym kojarzy mu się Szwajcaria, w pierwszym odruchu wymieni zapewne osławione szwajcarskie zegarki oraz tajne i niedostępne konta bankowe. Ale nawet jeśli słyszał o Wilhelmie Tellu czy szwajcarskiej gwardii papieskiej, zapewne nie przyjdzie mu do głowy, że mieszkańcy tej neutralnej dziś alpejskiej krainy mają bogate i chlubne tradycje wojskowe.

Od II wieku p.n.e. na ziemiach dzisiejszej Szwajcarii żyły ludy celtyckie, wśród których prym wiodły plemiona zwane Helwetami. Już wtedy na mapie Europy zaznaczyły swą obecność takie miasta jak Genewa (Genava), Lozanna (Lausonne), Nyon (Noviodiuum). W I stuleciu n.e. Helweci ulegli potędze Rzymu. Postępująca romanizacja wiązała się z szybkim rozwojem cywilizacyjnym kraju. Trwający 200 lat okres rzymskiego dobrobytu przerwała na początku IV wieku niszczycielska fala germańskich najazdów. Na przełomie VI i VII wieku szwajcarskie doliny weszły w skład państwa Franków. Wraz z rozpadem imperium Karola Wielkiego potomkowie Helwetów znaleźli się w granicach Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i, tak jak inne ludy, niebawem doświadczyli rozwoju feudalizmu opartego na systemie lennym.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama