Reklama

Szwajcarska piechota i burgundzcy najemnicy

Idąc na wojnę przeciwko szwajcarsko-nadreńskiej koalicji, Karol zdawał sobie sprawę, że zmierzy się z zaprawionym w bojach przeciwnikiem. Od czasu starć z Habsburgami szwajcarska piechota zdobyła duże uznanie w Europie

Publikacja: 13.06.2008 10:32

Burgundzki piechur w hełmie typu salada z zasłoną, uzbrojony w rusznicę lontową i sztylet. Obok dzia

Burgundzki piechur w hełmie typu salada z zasłoną, uzbrojony w rusznicę lontową i sztylet. Obok działo na lawecie kołowej i piechur szwajcarski w hełmie łebka z podbródkiem, w kolczudze i zbroi płytowej, uzbrojony w halabardę typu sempach i krótki miecz.

Foto: Rzeczpospolita, MS Marek Szyszko

Siła związkowych oddziałów leżała w ich morale. Poczucie wspólnoty dawało oparcie pojedynczemu żołnierzowi w stojącym obok niego towarzyszu. Wiedział, że w niebezpieczeństwie może liczyć na swojego kompana, który najczęściej pochodził z tej samej miejscowości.

Brytyjski historyk Charles Oman w książce „Sztuka wojny w średniowieczu” porównuje ówczesnych Szwajcarów do Rzymian z okresu wczesnej republiki. Zwraca uwagę na ich głęboki patriotyzm połączony z absolutnym oddaniem sprawom lokalnej społeczności. Odwaga i poświęcenie szły jednak w parze z pogardą i brakiem litości wobec pokonanych. Pod Morgarten w 1315 roku proszący o pardon habsburscy rycerze byli wyrzynani bez względu na rangę, a ci, którzy chcieli uniknąć śmierci, rzucali się w wody pobliskiego jeziora, gdzie większość tonęła w ciemnych czeluściach.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama