Reklama

Wybór: prześladowania lub asymilacja

Sytuację zmieniła niepomyślna (Austerlitz!) wojna z Napoleonem, który chciał zdobyć przychylność Żydów, m.in. zwołując w 1807 r. w Paryżu wielki Sanhedryn.

Aktualizacja: 16.06.2008 17:46 Publikacja: 16.06.2008 15:34

Wybór: prześladowania lub asymilacja

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Red

W celu zbadania wpływu „korsykańskiego uzurpatora” na Żydów rosyjskich jeszcze w sierpniu 1806 r. powstał kolejny komitet (z Czartoryskim i Koczubejem oraz szefem dyplomacji Budbergiem), który doradził carowi wstrzymanie przesiedleń. Rozszerzony skład komitetu (doszli Seweryn Potocki, Tadeusz Czacki i Nikołaj Nowosilcow) podkreślał zwłaszcza nierealność szybkiego przeniesienia do miast ok. 60 tys. rodzin. A jednak po zawarciu pokoju tylżyckiego z Napoleonem w październiku 1807 r. car nakazał podjąć akcję przesiedleńczą. Żydów wysiedlano najczęściej pod eskortą wojska, a w miastach lądowali oni na bruku. Ukaz z grudnia 1808 r. wstrzymał jednak akcję, a kolejny komitet zajął się przeglądem rozporządzeń statutu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama