Reklama

Syn „ojczyzny polszczyzny”

Wierszem Juliana Tuwima, jaki szczególnie chwyta za serce, jest ten, w którym wspomina zagładę sztetli: „Już nie ma tych miasteczek, gdzie szewc był poetą, zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem...”

Publikacja: 16.06.2008 15:40

Syn „ojczyzny polszczyzny”

Foto: Rzeczpospolita

Jego nazwisko wywodzi się z hebrajskiego słowa „tovim”, czyli dobry. Kolejne pokolenia dzieci znają go z przepięknych wierszy, w tym także niezapomnianej „Lokomotywy”. Przyznam się, że ja też mam w swoim dorobku kilka książek i quizów dla dzieci, z których jestem bardzo dumny… Dzieci to najczęściej bardzo krytyczni, ale też najszczersi czytelnicy.

Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi. Wychowywał się w rodzinie inteligenckiej zasymilowanych Żydów łódzkich. Uczęszczał do Męskiego Gimnazjum w Łodzi. Początki jego nauki nie wróżyły nic dobrego. Miał duże kłopoty z opanowaniem przedmiotów ścisłych. Uwagę poświęcał literaturze, nauce języków obcych, a także pisaniu wierszy.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama