Reklama

„Ten się tu urodził”

Powstańczy Rząd Narodowy rozumiał potrzebę przyciągnięcia Żydów do sprawy polskiej. Już w pierwszej odezwie z 22 stycznia 1863 r. uznawał wszak „wszystkich za synów Polski bez różnicy wiary, rodu i pochodzenia”, co zapowiadało równouprawnienie.

Publikacja: 23.06.2008 16:40

„Ten się tu urodził”

Foto: Archiwum „Mówią Wieki”, Zbiory ŻIH

Paradoksalnie, łatwiej było tu przywódcom znaleźć porozumienie niż w bardziej palącej (i decydującej o losach powstania) kwestii chłopskiego uwłaszczenia. Najdobitniej wobec „Braci Polaków mojżeszowego wyznania” wypowiedział się rząd w wydrukowanym po polsku i hebrajsku manifeście z 22 czerwca 1863 r. To wezwanie do broni, a zarazem najpełniejsza obietnica zrównania praw opisana piękną wizją wspólnej, polsko-żydowskiej przyszłości: „Wy i dzieci wasze używać będziecie wszelkich praw obywatelskich, bez żadnych wyłączeń i ograniczeń, gdyż Rząd Narodowy nie będzie pytał o wyznanie i pochodzenie, ale o miejsce urodzenia, czy Polak? I o Polsce mówić będą: Ten się tu urodził”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama