Reklama
Rozwiń

„Izraelita” źródłem wiedzy dla Polaków

Ważnym ośrodkiem kształtowania programu asymilatorskiego stał się tygodnik społeczny, literacki i naukowy „Izraelita” wydawany w Warszawie w latach 1866 – 1915. Na jego łamach prowadzono dyskusje dotyczące programu asymilacji i reform judaizmu. Odegrał on znaczącą rolę w propagowaniu unowocześnienia i laicyzacji kultury żydowskiej

Publikacja: 08.07.2008 00:28

„Izraelita” źródłem wiedzy dla Polaków

Foto: Zbiory ŻIH

Ideologicznie zbliżony był do środowiska pozytywistów warszawskich. Przez lata stanowił dla Polaków główne źródło wiedzy o społeczności żydowskiej. Z pismem współpracowali tacy autorzy, jak historyk Maier Bałaban, historyk i krytyk literacki Wilhelm Feldman, pisarka Eliza Orzeszkowa czy Aleksander Świętochowski.

Polacy na kariery neofitów patrzyli krytycznie. Wątpili w ich motywy działania, nawet gdy dotyczyły one akcji charytatywnych, oświatowych czy kulturalnych. W ich oczach ci Żydzi jedynie udawali społeczników, by ukryć swą zamożność. Z punktu widzenia społeczeństwa żydowskiego chrzest oznaczał „śmierć” społeczną, krewni neofity opłakiwali go jak zmarłego. Chrzest powszechnie uważany był za deklarację zerwania jakichkolwiek więzów ze wspólnotą i obłożony sankcją najwyższą – wykluczeniem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama