Reklama
Rozwiń

Antyżydowska rola „Roli”

W ostatnim dwudziestoleciu XIX wieku ideologia antysemicka zyskała zwolenników także na ziemiach polskich. W latach 70. pierwszą próbę utworzenia partii antyżydowskiej podjął poseł na sejm galicyjski Teofil Merunowicz. W 1896 r. ksiądz Stanisław Stojałowski próbował za pomocą antysemickich haseł organizować ruch ludowy wśród galicyjskich chłopów. Spotkało się to z wyraźnym potępieniem wyższej hierarchii kościelnej

Aktualizacja: 08.07.2008 00:31 Publikacja: 08.07.2008 00:30

Antyżydowska rola „Roli”

Foto: Zbiory ŻIH

W Królestwie Polskim antysemickie treści szerzyło pismo „Rola”, wydawane w latach 1883– 1913 przez Jana Jeleńskiego. Na łamach pisma oskarżano zasymilowanych Żydów o negatywny wpływ na wszystkie dziedziny życia. Pisano, że w polityce przynieśli „szarość i bezbarwność” liberalizmu, burząc „szlachecki koloryt”. W życie towarzyskie i obyczajowość wnieśli: „cynizm, ateizm, indyferentyzm religijny, lekceważenie ideałów i dóbr duchowych, chwalbę materialnych środków i złota, serwilizm i karierowiczostwo”. Żydzi-dziennikarze i wydawcy wszczepiali poprzez publicystykę: „spekulację, terroryzm w stosunku do innych przekonań” oraz „realizm w sztuce i literaturze”. Żydzi-adwokaci zaszczepili „pieniactwo i szwindel”. Żydzi-lekarze traktowali swój zawód jako „zwykły proceder”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego