Jankiel i inni - Tojwie Reb

Publikacja: 08.07.2008 00:02

Tojwie Reb – policjant Pana Boga. Tak nazywa swego pobożnego męża Elke, jedna z pierwszoplanowych postaci rozgrywającej się w okolicach Drohobycza w początkach zeszłego stulecia powieści Juliana Stryjkowskiego „Głosy w ciemności” (powstała w 1946 roku, wydana w 1956).

Tojwie, w przeciwieństwie do swojej praktycznej małżonki, jest idealistą nade wszystko ceniącym wartości duchowe. Przestrzega nakazów religijnych, dzieci posyła do chederu, sam zresztą – za grosze – naucza Pisma.

Ma swoje zasady, które nie pozwalają mu przyjąć propozycji miejscowego bogacza, by prowadził modlitwę w niejako prywatnej bożnicy tamtego. Ów bogacz, urażony w swej dumie, upokarza Tojwiego, wypominając mu zachowanie jego córki Chamariem.

Ta rzeczywiście przysparza zgryzot pobożnemu ojcu. Wyemancypowana, obracająca się wśród socjalistów, odeszła z domu rodzinnego i podjęła pod imieniem Marii pracę nauczycielki w szkole dla gojów. Jakby tego było mało, znajduje sobie kochanka goja i opuszcza miasteczko.

Postępowanie krnąbrnej córki ściąga na rodzinę przekleństwo. Żydzi odmawiają w intencji Chamariem kadysz – modlitwę za umarłych, a jej brat Aronek obcina pejsy w buncie przeciw krępującym go starym obyczajom.

Tojwie nie potrafi i nie chce pogodzić się z bogatym Scharim i w poczuciu klęski życiowej opuszcza sztetl, udając się w nieznany, straszny świat.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń