Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Do najsławniejszych należeli Salomon Sulzer (1804 – 1890), Baruch Schor (1823 – 1904), Dawid Nowakowski (1848 – 1931), Pinchas Minkowski (1859 – 1934) i inni. W początkach XX w. ojczyzną śpiewu synagogalnego stała się Polska, a kontynuatorami świetnych tradycji było kilku polskich kantorów. Na czoło wybijał się nadkantor Wielkiej Synagogi na Tłomackiem w Warszawie Gerszon Sirota (1877 – 1943). Nazywano go królem kantorów, żydowskim Caruso. Był to tenor dramatyczny, z ogromnym talentem improwizatorskim. Głos jego utrwalono na płytach. Podobną sławę miał drugi nadkantor Wielkiej Synagogi Mosze Kusewicki (1889 – 1965). Wywoływał ekstazę i zachwyt. Nagrywał płyty, zapraszano go na gościnne odprawianie nabożeństw i koncerty za granicą.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas