Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.07.2008 23:15 Publikacja: 13.07.2008 23:15
Według Biblii słowo to pochodzi od pytania w języku hebrajskim: man hu? (co to jest?). Mieli je zadawać Żydzi, gdy pierwszy raz zobaczyli mannę. Bóg zesłał im ją po kilkudziesięciu dniach od wyjścia z Egiptu. Pojawiała się w cudowny sposób rano, o zmierzchu zaś – przepiórki. Według biblijnego opisu manna była drobnoziarnista niby szron na ziemi, biała jak ziarna kolendry i miała smak placka z miodem. Zebranej manny Izraelici nie mogli zostawiać na później, bo gniła i atakowały ją robaki. W szóstym dniu musieli zebrać podwójną porcję, która miała im wystarczyć także na kolejny dzień (szabat), ale wtedy się nie psuła. Zbierano zawsze omer (2,2 l) na osobę. Zdaniem uczonych manna to zawierające ok. 50 proc. cukru trzcinowego odchody czerwca (Trabutina mannipara), pluskwiaka żyjącego na tamaryszku, które na powietrzu zastygają w twardą masę. Ma konsystencję żywicy i formuje się w białe grudki podobne do małych nasion. Występowanie jej jest uzależnione od wilgotności pory deszczowej. W polszczyźnie mianem manny określa się łatwo strawną kaszę pszenną o wyrównanej granulacji (ok. 0,85 mm), inaczej zwaną grysikiem. Natomiast powiedzenie o żywieniu się manną bożą albo niebieską oznacza życie nie wiadomo z czego, bez stałych środków utrzymania, niedojadanie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas