Uprzedzenia, oskarżenia i napady

Rejestr antysemickich wystąpień w pierwszych latach istnienia Rzeczypospolitej obejmował także napady żołnierzy i cywilów na ortodoksyjnych Żydów, którym obcinano brody, oraz wiele mniejszych lub większych wystąpień o bardzo zróżnicowanym podłożu.

Publikacja: 28.07.2008 13:09

Uprzedzenia, oskarżenia i napady

Foto: Zbiory ŻIH

Red

W Łodzi 17 września 1919 r. policja użyła broni w starciach z manifestującymi robotnikami. Wkrótce wybuchły zajścia w dzielnicy zamieszkanej głównie przez Żydów, których oskarżano, iż strzelali z okien.

Wystąpieniom antyżydowskim władze nie potrafiły zdecydowanie się przeciwstawić. Sprawców karano niekonsekwentnie, wielu w ogóle uniknęło kary. Zasadniczo oskarżano Żydów o popieranie sowieckiego komunizmu, który był wrogi polskiej państwowości. W rzeczywistości wpływy komunistyczne w społeczności żydowskiej nie były wielkie, choć Żydzi stanowili sporą część komunistów w Polsce. Temu stereotypowi towarzyszyły dawniejsze oskarżenia, że Żydzi rządzą międzynarodowym kapitałem, spekulują i przygotowują spiski na zgubę Polski i świata, wreszcie, że „mordują polskie dzieci na macę”. Uprzedzenia te w warunkach skrajnej demoralizacji wywołanej trwającą od kilku lat wojną, w obliczu trudności ekonomicznych i wybuchu nacjonalistycznych nastrojów związanych z powstawaniem państwa polskiego stwarzały mieszaninę, która spowodowała antysemicką erupcję.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama