Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 28.07.2008 13:12 Publikacja: 28.07.2008 13:12
Ta z kolei, jak się wydaje, była niezrozumiała dla każdej strony bezpośrednio zaangażowanej w konflikcie, a nie tak rzadko mogła być odczytywana jako przejaw niechęci. Do takiej sytuacji doszło między innymi we Lwowie, w momencie ostatecznego wyparcia z niego Ukraińców. Doszło wówczas do pogromu Żydów, w którego trakcie kilkadziesiąt osób zabito, wiele raniono, obrabowano i spalono kilkadziesiąt domów. Według Moraczewskiego i wysłanej tam specjalnej delegacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych klimat sprzyjający pogromowi tworzyło dość powszechne przekonanie polskich obrońców Lwowa o sprzyjaniu przez ludność żydowską Ukraińcom. Raport delegacji MSZ i szereg innych przekazów źródłowych wiążą pogrom z faktem wypuszczenia z więzień przez Austriaków i Ukraińców kryminalistów, których część miała się ponadto znaleźć wśród obrońców Lwowa. Z pewnością fakty te nie pozostały bez wpływu na charakter wystąpień antyżydowskich. Można sądzić, że zaważyły one na ich drastyczności, ale o ich zaistnieniu decydowały chyba wspomniane przekonania o sprzyjaniu Ukraińcom przez ludność żydowską. Skłonny jestem w pełni zawierzyć relacjom podkreślającym neutralność większości ludności żydowskiej, ale czy nawet pełna neutralność (o ile jest w ogóle możliwa) nie wywoływała sprzeciwu, zwłaszcza w sytuacji charakteryzującej się poczuciem zagrożenia? (...) Ani tego, ani innych pogromów usprawiedliwiać nie można, ale ich potępienie nie zwalnia od prób wyjaśnienia okoliczności, w jakich do nich doszło.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas