Reklama
Rozwiń

Równouprawnienie... z ograniczeniami

Wśród polskich sił politycznych całkowite równouprawnienie wszystkich obywateli bez różnicy wyznania, języka i narodowości należało u progu niepodległości do powszechnie akceptowanych założeń programowych nowego ustroju państwa.

Publikacja: 28.07.2008 13:23

Red

Zgodnie z tymi propozycjami zapisy o pełnym równouprawnieniu obywatelskim znalazły się w konstytucji uchwalonej 17 marca 1921 r. w art. 96, 109 i 111. Kwestia wprowadzenia pełnego równouprawnienia Żydów w życie okazała się jednak bardziej skomplikowana. Pochodzące z okresu zaborów przepisy dyskryminujące Żydów, choć sprzeczne z konstytucją, nie utraciły automatycznie mocy prawnej. Konstytucja wymagała bowiem odrębnego ustawowego zniesienia niezgodnych z nią przepisów. Takie przepisy dyskryminujące Żydów obowiązywały na terenie byłego zaboru rosyjskiego. Na terenie byłych zaborów austriackiego i pruskiego emancypacja Żydów dokonała się faktycznie w II połowie XIX wieku.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego