Reklama
Rozwiń

Dwa światy w jednym państwie

Świat książek Isaaca Bashevisa Singera, tak barwny i magiczny, jest światem żydowskim.

Publikacja: 04.08.2008 13:56

Jego opoką są chasydzkie dwory, legendy i zabobony, święta odwiecznego kalendarza, trwająca od pokoleń tradycja. Bardziej na nich, niż na mechanizmach rządzących całym społeczeństwem lub państwem – obojętnie, czy akurat rosyjskim, czy polskim – opiera się rzeczywistość Żydów.

Ze świata zewnętrznego, jakby nierzeczywistego, wdzierają się oczywiście polscy utracjusze, wierna niczym pies partnerka sztukmistrza z Lublina, chrześcijańska służąca przedsiębiorcy Kalmana pożądliwie patrząca na swego pana. Ale warta zachodu miłość, pożądanie, interesy czy też międzypokoleniowe konflikty dzieją się głównie między samymi Żydami. Punkty odniesienia w obcym otoczeniu nie są ważne. Stosunek Singera do odrodzonej Rzeczypospolitej w autobiograficznej książce „Miłość i wygnanie” zawiera się przede wszystkim w unikaniu służby wojskowej. Pisze on, raczej przychylnie, choć zdawkowo, że Polską rządzi właśnie Piłsudski. Nie wygląda na to, by fakt ów miał dla autora większe znaczenie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego