Reklama
Rozwiń

Saint-Martin broni się

Gdy w lipcu 1627 roku zamajaczyły na horyzoncie żagle ekspedycji Buckinghama, los La Rochelle daleki był od rozstrzygnięcia. Lądowanie Anglików (20 lipca) na odległej o 3 km wyspie Ré (30 km długości i 5 km szerokości) zagrażało bowiem szczelności blokady. Co więcej, kontrolując ujścia Żyrondy i Loary, mogli oni sparaliżować francuski handel atlantycki.

Publikacja: 08.08.2008 02:35

George Villiers, książę Buckingham, dowódca ekspedycji angielskiej, która w 1627 r. wylądowała na wy

George Villiers, książę Buckingham, dowódca ekspedycji angielskiej, która w 1627 r. wylądowała na wyspie Ré w pobliżu La Rochelle, mal. Pieter Paul Rubens

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Na drodze do angielskiego sukcesu stała tylko załoga fortu Saint-Martin, dowodzona przez energicznego Jeana de Saint-Bonnet de Toiras. Los zetknął na wyspie dwóch królewskich faworytów. Naprzeciw de Toirasa (nielubianego przez zazdrosnego o jego sukcesy kardynała) stanął bowiem ulubieniec aż dwóch Stuartów – George Villiers, książę Buckingham. Z nich dwóch tylko Francuz zyska sławę, a dowodzący nieudolnie oblężeniem angielski dworak udowodni, że przypisywane mu klęski ekspedycji do Palatynatu i Kadyksu nie były przypadkiem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego