Reklama
Rozwiń

Singerowski bohater

Bashevis stworzył sugestywną postać bohatera, który pojawia się w wielu utworach, a w swej archetypicznej wersji w najbardziej znanej w Polsce powieści pisarza, „Sztukmistrzu z Lublina” pod postacią Jaszy Mazura, Żyda pochodzącego z ortodoksyjnej rodziny, który w pogoni za radościami życia i szeroko rozumianą wolnością wybiera karierę magika, tak niezwykłą dla przedstawicieli swojej społeczności.

Publikacja: 11.08.2008 02:50

Singerowski bohater

Foto: ŻIH

Red

Awanturnicze życie, ciągłe zmiany miejsca otoczenia, lektura świeckich książek, odrywają go coraz bardziej od tradycji, choć nie zrywa z nią całkowicie: w dużej mierze dzięki żonie, która pieczołowicie jej przestrzega, a do której on wraca od czasu do czasu zmęczony romansami i wielkomiejskim życiem.

Poznajemy Jaszę w chwili, gdy ukończył czterdzieści lat i nic nie wskazuje na to, aby chciał zerwać z beztroskim trybem życia. Zachodzą jednak pewne wydarzenia, które uświadamiają mu jego związki z porzuconym dawno dziedzictwem, a nieszczęścia, których doznaje ze swojej winy, kierują go na drogę krańcowo różną od tej, jaką wcześniej kroczył. Każe się więc zamurować w niewielkiej komórce obok swego domu w Lublinie, aby oddzielić się od ludzi i świata. Spędza dni na modlitwie i medytacjach; nie jest już zwany Jaszą Sztukmistrzem, lecz zdobywa niezamierzoną sławę, zyskując sobie miano Jaszy Pokutnika.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego