Wielonarodowa armia osmańska imponowała różnorodnością oręża, zaczepnego przede wszystkim. W XVI wieku doszło do istotnej zmiany w uzbrojeniu janczarów.
Refleksyjny łuk zastąpiony został długą bronią palną z zamkiem lontowym. W XVII wieku janczarski muszkiet (janczarka) wyposażony był już w zamek skałkowy (jeden z wczesnych typów), broń była solidnie wykonana, lufy sporządzano z damastu skuwanego, łoże z graniastą masywną kolbą miało wcięcie na kciuk umożliwiające pewniejszy chwyt. O dziwo do tej ciężkiej broni Turcy nie używali forkietu.
W wojsku sułtana nie wypracowano tak zaawansowanych sposobów wykorzystania ręcznej broni palnej i współdziałania strzelców z kawalerią, jakie stosowano w Europie.
Dużą wadą tureckich wojsk był także brak działek polowych, które z takim powodzeniem wykorzystywano w nowoczesnych armiach do bezpośredniego wsparcia piechoty. Nie może więc dziwić niewielka skuteczność tureckiego ognia i preferowanie przez janczarów bezpośredniego ataku na białą broń. Wiedeń to jeden z ostatnich spektakularnych sukcesów polskiej husarii i jej zasadniczego oręża – kopii. Upadek tej broni nastąpił w zachodniej Europie na początku XVII wieku, natomiast husaria używała jej przez cały okres istnienia. Długa na ponad 5 m, sporządzana była najczęściej z drewna osiki i dla zmniejszenia ciężaru drążona w środku, nazywano ją drzewkiem. Był to jedyny element bojowego rynsztunku, jaki dostarczało husarzowi państwo. Niezaprzeczalna dominacja polskich ciężkozbrojnych jeźdźców na początku XVII wieku dawno minęła, zmiany w taktyce zwiększały efektywność ognia broni palnej i groty husarskich kopii rzadko miały okazję dosięgnąć zachodnioeuropejskiego wojaka (czasy „Potopu” są tego dowodnym przykładem). Tureckie wojsko było zdecydowanie mniej nowoczesne, dlatego łatwiej było je pokonać w bezpośredniej szarży. Zazwyczaj w kopie uzbrojeni byli żołnierze pierwszych szeregów, ci z dalszych dokańczali dzieła szablami.
Wraz ze schyłkiem średniowiecza rozpoczyna się w Polsce proces szybkiej ewolucji sztuki wojennej, a najbardziej brzemienny jest fakt zerwania z zachodnioeuropejskimi standardami. Królujący dotychczas miecz zastąpiony zostaje ostatecznie w drugiej połowie XVI wieku szablą. Pierwsze powszechnie używane u nas szable to broń węgierska bazująca na tureckim wzorcu.