Oblężenie cesarskiej stolicy

Armia cesarska skoncentrowała się na początku maja na południe od Preszburga (Bratysławy). Liczyła niecałe 40 tys. ludzi, w tym ok. 20 tys. piechoty, ok. 11 tys. jazdy i dragonii oraz 6 tys. milicji węgierskiej.

Publikacja: 15.08.2008 07:56

Oblężenie cesarskiej stolicy

Foto: bridgeman art library

Red

Dalszych 11 tys. ludzi spodziewano się rychło. Dowodzący nią ks. Karol Lotaryński zamierzał zdobyć twierdze Újvár i Ostrzyhom, a następnie wzmocnić załogi Jawarynu i Komárom, które miały zatrzymać główne siły osmańskie. Jednocześnie chciał zwalczać kuruców na Słowacji i ściągnąć tam posiłkową jazdę polską pod wodzą Hieronima Lubomirskiego.

Plan jednak zawiódł – głównie wskutek postrachu, jaki armia osmańska wzbudziła w otoczeniu cesarza. Przerwano zatem krótkie oblężenie Újváru i przegrupowano armię pod Jawaryn i nad Rabę, by bronić posiadłości cesarskich. Gdy jednak 1 lipca wojska tureckie dotarły pod Jawaryn, okazało się, że kordonowa osłona granicy nie zdała egzaminu. Turcy łatwo sforsowali Rabę i wykorzystując przewagę liczebną – Austriaków było tam nieco ponad 12 tys. – zmusili żołnierzy ks. Karola do odwrotu. Piechota wzmocniła załogę Jawarynu, a jazda cofnęła się ku Wiedniowi. W ślad za nią poszła orda tatarska, pustosząc kraj.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama