W armii Berlinga

Nie można zapominać o losach żołnierzy tzw. ludowego Wojska Polskiego. Bez względu na jego charakter oraz rolę polityczną, jaką przyszło mu spełnić w perfidnych poczynaniach Stalina i jego popleczników, trzeba pamiętać o tym, że dla setek tysięcy Polaków, a także polskich Żydów była to jedyna możliwość wyjazdu ze Związku Radzieckiego.

Publikacja: 25.08.2008 11:14

W armii Berlinga

Foto: Zbiory ŻIH

Według różnych ustaleń w 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki służyło od 400 do 1000 żołnierzy pochodzenia żydowskiego. Dywizja stoczyła krwawą bitwę pod Lenino (12 – 13 października 1943 r.), w której wyróżniło się wielu żydowskich żołnierzy. 108 z nich udekorowano polskimi i radzieckimi odznaczeniami, wśród nich kpt. Hibnera – Orderem Lenina, nadając mu tytuł Bohatera Związku Radzieckiego, por. Szulczyńskiego – Złotą Gwiazdą. W bitwie poległo ponad 50 żołnierzy żydowskich, w tym pięciu oficerów, m.in. bracia Mosze i Leon Halpernowie, kpr. Berkowicz, sierż. Rabin Hirsz Zawada; 46 uznaje się za zaginionych. Wśród oficerów politycznych byli liczni Żydzi przedwojenni komuniści i późniejsi prominentni działacze partyjni i państwowi Polski Ludowej m.in. Roman Zambrowski i Hilary Minc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama