Reklama
Rozwiń

Żydowskie święta: Post Gedaliasza

Obchodzony od wschodu do zachodu słońca trzeciego dnia miesiąca tiszri. Post Gedaliasza (hebr. Com Gedalja) upamiętnia rocznicę śmierci Gedaliasza, namiestnika Judei.

Publikacja: 31.08.2008 15:58

Mianował go Nabuchodonozor, król Babilończyków, po zdobyciu w 586 r. p.n.e. Jerozolimy. Zacniejszych obywateli wygnał do Babilonu, w podbitym kraju pozostawiając jedynie pospólstwo, którym zarządzać miał Gedaliasz. Ów pobożny i uczony w Piśmie mąż namawiał rodaków do poddania się babilońskim porządkom. Ci, którzy pozostali na własnej ziemi, mogli praktykować okrojony judaizm. Zapewniało to ciągłość religii w Erec Israel, choć bez możliwości składania ofiar, gdyż najeźdźcy zburzyli Świątynię. Wielu Żydów uważało Gedaliasza za zdrajcę. Uknuto przeciw niemu spisek i zamordowano. Z obawy przed zemstą ze strony Babilończyków cała ludność wraz z dowódcami wojskowymi uciekła do Egiptu, dokąd powrót był zakazany na mocy prawa mojżeszowego. Spełniło się proroctwo Jeremiasza, który uciekinierom przepowiedział zagładę. Post Gedaliasza przypomina ostateczny upadek społeczności żydowskiej w Ziemi Obiecanej po inwazji babilońskiej, do której doprowadzili sami Izraelici, a także początek wygnania (hebr. galut, jid. golus, gołes). Dopiero po śmierci Gedaliasza zaczęto go doceniać za wysiłki zmierzające do odbudowy życia w Palestynie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego