Reklama
Rozwiń

Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej

Latem 1941 r. w gremiach przywódczych III Rzeszy zapadła decyzja o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” w Europie.

Publikacja: 08.09.2008 15:24

Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej

Foto: PAP/EPA

Podejmowane do tej pory lokalne inicjatywy mordowania Żydów miały być ujednolicone, prowadzone w sposób zorganizowany i na skalę odpowiadającą liczbie ludności żydowskiej, którą zamierzano zgładzić. Do pierwszych masowych mordów doszło już latem i jesienią 1941 r. na terytorium ZSRR. 22 czerwca 1941 r. w ślad za oddziałami Wehrmachtu na froncie wschodnim pojawiły się cztery zmotoryzowane grupy policyjne Einsatzgruppen, do których zadań należało likwidowanie lub dokonywanie aresztowań przeciwników III Rzeszy: polskiej inteligencji, komunistów, Cyganów i Żydów. Żołnierze Einsatzgruppen, wspierani przez niemieckie policyjne oddziały pomocnicze, mordowali Żydów, masowo ich rozstrzeliwując. Terenem ich działania był szeroki pas Europy Wschodniej ciągnący się od krajów bałtyckich na północy przez wschodnie ziemie Polski aż po rejon Morza Czarnego. Według najnowszych ustaleń historyków ofiarami działalności Einsatzgruppen padło około 2 milionów Żydów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego