„Małey iest postawy”

Przed kampanią włoską Bonaparte był w armii prawie nieznany, nie wspominając o opinii publicznej. Dopiero od 1797 roku zaroiło się w Europie od bliskich hagiografii życiorysów, z których pierwsze tłumaczono na polski (według Estreichera) już w 1799 roku.

Publikacja: 12.09.2008 12:52

„Małey iest postawy”

Foto: Zbiory Andrzeja Nieuważnego

Nim na okupowane przez zaborców ziemie polskie dotarły konterfekty bohatera, czytelnicy „Charakterystyki Generała Buonaparty” musieli mocno popracować wyobraźnią: „prosty ubiór, nietapierowane brunatne włosy, które po prostu na twarz spadaią, że on się niemi mało zatrudnia. Małey iest postawy, chudy, iego rumieniec w brunatność wpada, ma blade y nieco zapadłe policzki; nieco wielki nos, czarne oczy [pozostałe życiorysy twierdziły, że niebieskie – A. N.], spoyrzenie iego iest przenikające i śmiałe, mina wojenna, a cała postać okazuie człowieka myślącego. Poważne y ciche iest iego obchodzenie się w wielkich kompaniach. Mówi tam mało, po części w zawieszeniu, ale z dobrym sądzeniem y wyrozumiałe. Żywe y przyiemne są iego rozmowy w poufałym gronie przyiaciół. Uczone filozoficzne albo polityczne materye daią mu w ten czas naycześćiey przedmiot do iego rozmów”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama