Opór Żydów poza Warszawą

Warszawa nie była jedynym miejscem, gdzie stawiono opór. Działalność konspiracyjną prowadzono we wszystkich większych gettach. W okresie deportacji do czynnego oporu doszło w Częstochowie (25 VI 1943) i Będzinie (3 VII).

Publikacja: 15.09.2008 14:32

Opór Żydów poza Warszawą

Foto: ŻIH

Red

Na Kresach oraz we wschodnich dystryktach GG działały żydowskie oddziały partyzanckie i tzw. obozy rodzinne. Ich sytuacja była trudna. Nie mając oparcia w miejscowej ludności (getta zostały już zlikwidowane), a przez polską wieś i Armię Krajową traktowane jako zagrożenie, skazane były na trudną współpracę z partyzantką sowiecką (Kresy) lub Armią Ludową. Inna sytuacja panowała na Wołyniu, gdzie żydowscy uciekinierzy łączyli się z polskimi samoobronami pod wpływem wspólnego zagrożenia ze strony UPA.Deportacje do Auschwitz i Treblinki z włączonego do Prus Wschodnich Okręgu Białystok trwały od listopada 1942 r. do lutego 1943 r. Żadna pomoc w uzbrojeniu dla getta białostockiego od AK nie nadeszła – pomimo apelu o nią Żydów i obowiązywania wydanego w lutym 1943 r. rozkazu generała Roweckiego, nakazującego komendantom okręgów AK podjęcie współpracy z podziemiem żydowskim poza Warszawą, pomoc gettom, które „pragną walczyć zbrojnie”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama