Reklama
Rozwiń

Próby konsolidacji sił

W getcie warszawskim, zamkniętym ostatecznie 15 listopada 1940 r., na powierzchni 403 ha osadzono ponad 450 tys. ludzi. Skutkiem wprowadzenia głodowych racji żywnościowych było pogorszenie się stanu zdrowia mieszkańców gett, epidemie i wzrastająca śmiertelność. Organizowano pomoc uchodźcom, przesiedleńcom i powiększającym się rzeszom osób pozostających bez środków do życia.

Publikacja: 15.09.2008 15:40

Próby konsolidacji sił

Foto: ŻIH

Red

Zajmowała się tym Żydowska Samopomoc Społeczna (ŻSS), Żydowskie Towarzystwo Opieki Społecznej (ŻTOS) oraz polskie przedstawicielstwo Jointu (American Jewish Joint Distribution Committee).

Do wiosny 1942 r. ukazywało się 47 tytułów różnego typu wydawnictw. Na szczególną uwagę zasługuje działalność zespołu kierowanego przez wybitnego historyka Emanuela Ringenbluma. Z jego inicjatywy w 1940 r. powstało konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego (zwane też Archiwum Ringenbluma), noszące kryptonim „Oneg Szabat” (Radość Sobotnia). Gromadzono dokumenty władz okupacyjnych i Judenratu, legalną i nielegalną prasę, a zwłaszcza zapiski autobiograficzne. Była to jednak nie tylko placówka naukowo-badawcza, lecz także instytucja, w której gromadzono i opracowywano dokumentację na temat prześladowań Żydów na okupowanych ziemiach polskich, którą przekazywano następnie stronie polskiej. Zgromadzone dokumenty zostały zakopane i po wojnie wydostano z ukrycia jego dwie – z trzech – części.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego