Reklama
Rozwiń

Zbrojne podziemie w getcie

Jesienią 1942 r. działania organizacyjne wkroczyły w nową fazę m.in. dzięki działalności Mordechaja Anielewicza (1919 – 1943), członka Haszomer Hacair, który w tym czasie powrócił do getta warszawskiego.

Publikacja: 15.09.2008 15:19

Zbrojne podziemie w getcie

Foto: ŻIH

Red

W październiku 1942 r. nastąpiło rozszerzenie ŻOB o Poalej Syjon-Lewicę. Jednocześnie powoływano do życia cywilne przedstawicielstwo polityczne pod nazwą Żydowski Komitet Narodowy (ŻKN) z zadaniem reprezentowania ludności żydowskiej przed czynnikami polskimi.

Faktem przełomowym dla konspiracji getta było nawiązanie stałego kontaktu z przedstawicielami z AK. Wielka w tym zasługa posiadających przedwojenne kontakty z Haszomer Hacair działaczy harcerskich: Aleksandra Kamińskiego, redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego”, Ireny Adamowicz i Tadeusza Kwaśniewskiego. Oni to skontaktowali przedstawiciela ŻOB Wilnera z referatem żydowskim w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK kierowanym przez Henryka Wolińskiego „Wacława”. 2 grudnia 1942 r. do ŻOB przystępował Bund. Jednocześnie parafowano porozumienie tej partii z ŻKN, na mocy którego powstawała Żydowska Komisja Koordynacyjna (ŻKK), której miała podlegać organizacja bojowa.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego