[srodtytul]Na świecie[/srodtytul]

28 sierpnia 1953 r. utworzono Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Zagłady (Yad Vashem), którego zadaniem jest gromadzenie i publikowanie wszelkich świadectw Zagłady i dbanie o to, by Żydzi w Izraelu i diasporze upamiętniali Dzień Pamięci Holokaustu. Równocześnie przyznano pośmiertnie izraelskie obywatelstwo 6 milionom ofiar Holokaustu. Yad Vashem przyznaje specjalny tytuł nie-Żydom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem własnego życia i życia swych rodzin ratowali Żydów od śmierci. Wyróżnieni dostają honorowy medal i tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (Chasidei Ummot ha-Olam). Mają oni prawo do posadzenia drzewka w Jerozolimie w Alei Sprawiedliwych, obok którego umieszcza się tablicę z nazwiskiem Sprawiedliwego i nazwą jego kraju.

[srodtytul]w Europie[/srodtytul]

20 listopada 1952 r. czeskie służby bezpieczeństwa aresztowały sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji Rudolfa Slanskiego oraz 13 najważniejszych przywódców komunistycznych krajów. Wszystkich oskarżono o udział w antypaństwowym spisku. Pośród aresztowanych 11 było Żydami. Podczas praskich rozpraw 11 skazano na karę śmierci, trzech na dożywotnie więzienie. Wyroki śmierci wykonano 3 grudnia 1952 r.

13 stycznia 1953 r. służby specjalne ZSRR ogłosiły wykrycie „spisku lekarzy”, którzy jakoby chcieli wymordować na zlecenie USA przywództwo polityczne z Józefem Stalinem na czele. Jako pretekst wykorzystano śmierć mongolskiego dyktatora Chorłogijna Czojbałsana. Oficjalnie aresztowano 37 lekarzy, ale prawdopodobnie zatrzymanych były setki. Skazanymi byli prawie wyłącznie Żydzi. Na szczęście śmierć Stalina w marcu 1953 r. umożliwiła uwolnienie i zrehabilitowanie lekarzy. Jednak syjonizm awansował w ZSRR do „roli głównych wrogów” i „narzędzi imperializmu amerykańskiego”.