W Polsce odradza się życie żydowskie a...

Publikacja: 06.10.2008 09:34

Sala Pamięci w Instytucie Yad Vashem, w której m.in. odbywają się nabożeństwa ekumeniczne w intencji

Sala Pamięci w Instytucie Yad Vashem, w której m.in. odbywają się nabożeństwa ekumeniczne w intencji zamordowanych w Zagładzie Żydów

Foto: ŻIH

[srodtytul]Na świecie[/srodtytul]

28 sierpnia 1953 r. utworzono Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Zagłady (Yad Vashem), którego zadaniem jest gromadzenie i publikowanie wszelkich świadectw Zagłady i dbanie o to, by Żydzi w Izraelu i diasporze upamiętniali Dzień Pamięci Holokaustu. Równocześnie przyznano pośmiertnie izraelskie obywatelstwo 6 milionom ofiar Holokaustu. Yad Vashem przyznaje specjalny tytuł nie-Żydom, którzy w czasie Holokaustu z narażeniem własnego życia i życia swych rodzin ratowali Żydów od śmierci. Wyróżnieni dostają honorowy medal i tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata (Chasidei Ummot ha-Olam). Mają oni prawo do posadzenia drzewka w Jerozolimie w Alei Sprawiedliwych, obok którego umieszcza się tablicę z nazwiskiem Sprawiedliwego i nazwą jego kraju.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama