Półwysep Peloponeski znany jest także jako Morea, bo z kształtu przypomina liść morwy. A także, bardziej jeszcze – ludzką dłoń z wyciągniętymi w morze palcami półwyspów Mani, Messenia i Monemwazja. Kciukiem owej dłoni jest antyczna Argolida z Mykenami i Epidaurosem. Peloponez, na którego współczesnej mapie znajdziemy nazwy wielu innych legendarnych krain – Lakonii, Elidy, Achai i uważanej przez starożytnych za ziemski raj Arkadii – był w epoce późnego brązu kolebką jednej z najstarszych greckich kultur, cywilizacji mykeńskiej.
Przed dwoma wiekami właśnie na Peloponezie rozstrzygały się losy powstania, które dało Grekom wolność. Tu także, w Naf-plionie, zebrał się pierwszy parlament nowożytnej Grecji. Dziś ta kraina gajów pomarańczowych i oliwnych, winnic, antycznych ruin, skalistych klifów i pięknych plaż żyje w spokoju z rolnictwa i turystyki.
[srodtytul]Navarino (Pylos)[/srodtytul]
Wody zatoki Navarino, oglądanej z tureckiej cytadeli Neo Kastro na skraju współczesnego Pylos, mienią się wszystkimi odcieniami błękitów i zieleni. Na jej dnie nurkowie wciąż odnajdują szczątki zatopionych okrętów Ibrahima Paszy. Navarino – nazwę tę nadali liczącej 5 km długości i 3 km szerokości zatoce i miasteczku na jej brzegu Wenecjanie – znane jest od czasów starożytnych jako najlepszy naturalny port na Peloponezie. Od zachodu broni go przed falami i sztormami znad Morza Jońskiego skalna, prawie bezludna, porośnięta zaroślami makii, ostroga wyspy Sfaktiria.Fundamenty akropolu antycznego Pylos na północnym brzegu zatoki pochodzą z okresu Grecji klasycznej. Sąsiadujące z nimi ruiny to resztki murów frankijskiej i weneckiej twierdzy Paleo Kastro. O kilka kilometrów dalej w głąb lądu archeolodzy odkryli rezydencję króla Nestora, dwa pałace, salę tronową z pięknie zachowanymi freskami i terakotową wannę, o której wspomina Homer w Odysei.
W XIX w. wzniesiono na Sfaktirii kaplicę i pomnik poświęcony rosyjskim bohaterom bitwy pod Navarino. Podobny monument upamiętnia załogi okrętów francuskich, a obelisk na morskiej skale w porcie Pylos – brytyjskich. Dzisiejsze Pylos to spore miasteczko u szerszego, południowego wejścia do zatoki, którego główny plac, z marmurowym pomnikiem upamiętniającym dowódców sojuszniczej floty, nosi nazwę skweru Trzech Admirałów.