Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 13.10.2008 10:10 Publikacja: 13.10.2008 10:10
Plakat przedstawienia „Dziadów” w Teatrze Narodowym, w reżyserii Kazimierza Dejmka. Repr. z książki Piotra Osęki „Marzec 68”, Wydawnictwo Znak, 2008.
Foto: ŻIH
Niechęć do „studenckich wichrzycieli” starano się dodatkowo wywołać, wymieniając stanowiska zajmowane przez ich rodziców w reżimowym aparacie władzy po 1944 r. Aby jeszcze mocniej ich zdyskredytować, wykorzystując społeczną pamięć zbrodni hitlerowskich, wskazano, że zdarzenia były elementem syjonistyczno-niemieckiego spisku wymierzonego w naród polski. Podobne tezy powtarzano w kolejnych tygodniach w dziesiątkach innych artykułów i podczas setek zebrań aktywu partyjnego. Tym samym ówczesną falę społecznych żądań reform w kraju próbowano wytłumaczyć zakulisową działalnością „syjonistów” i dawnych stalinowskich dygnitarzy odsuniętych od władzy. Wątek żydowski pojawił się ponownie podczas wystąpienia Gomułki przed warszawskim aktywem partyjnym 19 marca 1968 r. Nie mówił tym razem o piątej kolumnie, podzielił natmiast obywateli o żydowskich korzeniach na sympatyków Izraela, kosmopolitów i tych szczerze oddanych Polsce Ludowej. Osobom wiązanym z pierwszą kategorią po raz kolejny zaproponował emigrację. Więcej miejsca poświęcił Antoniemu Słonimskiemu, sugerując, że obecność pisarza wśród ludzi krytykujących rząd PRL wynika z braku patriotyzmu. Co ciekawe, Gomułka nie uznał syjonizmu za realne niebezpieczeństwo dla PRL. Część działaczy PZPR słuchających I sekretarza w Sali Kongresowej uznała jego wystąpienie za zbyt powściągliwe. Niedwuznacznie domagali się, by Żydów usunięto ze stanowisk kierowniczych i by jak najszybciej masowo opuścili Polskę.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas