Fałszywa „Rzeczywistość”

Na początku lat 80. część kierownictwa PZPR (np. sekretarz Tadeusz Grabski) akceptowała funkcjonowanie w przestrzeni publicznej środowiska nastawionego na szerzenie jednoznacznie antysemickiej wizji miejsca Żydów w dziejach Polski.

Publikacja: 13.10.2008 09:33

Okładka biuletynu Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”

Okładka biuletynu Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald”

Foto: Rzeczpospolita

Red

Powołane w 1981 r. Zjednoczenie Patriotyczne „Grunwald” pomijało informacje o wkładzie Żydów w rozwój gospodarczy i kulturalny Polski, zwracając tylko uwagę na konflikty, w których sugerowano, że Żydzi jako społeczność byli wrodzy państwu i narodowi polskiemu. Z dużym upodobaniem ugruntowywano tezę o wyłącznej odpowiedzialności Żydów za terror szalejący w kraju w latach 1944 – 1955. Wśród oprawców tamtego okresu wymieniano tylko Żydów. Propagowaniu podobnych tez służył tygodnik „Rzeczywistość”. Pojawienie się „Grunwaldu” wynikało z napiętej sytuacji politycznej w kraju. W atmosferze dyskusji wywołanej Sierpniem ‘80 dawali o sobie znać wyznawcy różnych poglądów i frakcji. Równocześnie MSW prowadziło gry operacyjne w celu zdyskredytowania członków demokratycznej opozycji. Starano się doprowadzić do skłócenia środowisk dysydenckich wspierających NSZZ „Solidarność”, rozpowszechniając informacje o żydowskim i komunistycznym rodowodzie części działaczy, co w zamyśle miało ich dyskredytować. Dotąd nie ustalono autorstwa tekstu rzekomego zapisu wywiadu Hanny Krall z Bronisławem Geremkiem, z którego wynikało, jakoby część działaczy KOR wspólnie z dawnymi stalinowcami chciała zapanować nad Polską, wykorzystując w tym celu „Solidarność”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama