Słownik żydowskich pojęć - Mykwa

Zbiornik wodny służący do rytualnego oczyszczania ludzi lub przedmiotów, pozostających – z różnych względów – w stanie nieczystości.

Publikacja: 13.10.2008 10:40

Wiele sytuacji, w których człowiek stawał się nieczysty pod względem rytualnym, np. chorując na trąd lub wchodząc w kontakt z ciałem zmarłego, zostało opisanych już w Pięcioksięgu (Księga Kapłańska 13 i 15; Księga Liczb 19 i 31). Mykwa (hebr. mikwa, jid. mykwe) nadaje się do użytku, jeżeli zawiera wystarczająco dużo bieżącej wody, aby mógł się w niej całkowicie zanurzyć człowiek średniego wzrostu, a woda ta pochodzi z naturalnego źródła (strumień, rzeka, jezioro, morze, deszczówka, roztopiony lód). Wymagane minimum naturalnej wody wynosi 185 galonów, resztę można pobrać z wodociągu. Obecnie mykwa używana jest głównie przez kobiety siódmego dnia po zakończeniu menstruacji, gdyż przed oczyszczeniem w rytualnej łaźni nie mogłyby podjąć współżycia seksualnego. Zwyczajowo również panna młoda w przededniu zaślubin dokonuje kąpieli rytualnej. Wiele kobiet zanurza też w mykwie naczynia przed ich pierwszym użyciem. Niektórzy mężczyźni korzystają z niej, przygotowując się do szabatu, w wigilię świąt, głównie przed Jom Kipur, a chasydzi nawet codziennie przed modłami porannymi (szacharit).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama