Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.10.2008 00:57 Publikacja: 20.10.2008 00:57
Wszystko zaczęło się w 1973 roku. Studenci KUL: Janusz Krupski, Bogdan Borusewicz i Joanna Lubieniecka, udali się do prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, swego czasu wielkiego kanclerza uczelni, by nie dopuścić do wprowadzenia na ich uniwersytet Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. I kardynał Wyszyński, wysłuchawszy ich racji, wprowadził zakaz funkcjonowania SZSP na KUL.
Młodzi buntownicy, do których dołączył Piotr Jegliński, chcieli robić coś więcej, niż tylko bezsilnie narzekać na PRL. A ponieważ zapadły im w pamięć opowieści Władysława Bartoszewskiego, wykładowcy KUL, o imponującym rynku pism podziemnych w latach II wojny światowej, zaczęli myśleć o podobnych działaniach. W 1975 roku Jegliński w Paryżu kupił powielacz i przemycił go do Polski. Początkowo lubelscy konspiratorzy drukowali komunikaty KOR, ale już w 1977 roku stworzyli własne pismo „Spotkania”. Na zakup farby i papieru na pierwszy numer „Spotkań” Krupski przeznaczył pieniądze z ufundowanej mu przez rodziców książeczki mieszkaniowej.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Pierwowzorem filmowego agenta J - 23 mógł być sowiecki agent Artur Ritter - Jastrzębski, ale równie dobrze James...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas