Reklama
Rozwiń

Era wzajemnego otwarcia Żydów i Polaków

Druga połowa lat 90. ubiegłego wieku oraz początek XXI stulecia przyniosły większe niż kiedykolwiek wcześniej otwarcie się żydowskich organizacji na społeczeństwo polskie.

Publikacja: 20.10.2008 07:59

Uroczystość odnowienia grobu słynnego talmudysty Akivy Egera na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogows

Uroczystość odnowienia grobu słynnego talmudysty Akivy Egera na cmentarzu żydowskim przy ul. Głogowskiej, zorganizowana przez GWŻ w Poznaniu

Foto: Zbiory ŻIH, Zbiory Fundacji Shalom

Red

Dzisiejsi Żydzi polscy nie stanowią zwartej grupy: dla jednych podstawą ich przynależności jest religia – trwanie w wierze ojców lub powrót do niej, dla innych – przeważnie niepraktykujących bądź ateistów – podstawą przynależności jest pamięć o Zagładzie, przodkach, których nie chcą się wyrzec.

Temu otwarciu się środowisk żydowskich na społeczność, w której żyją, wyszło naprzeciw zwiększone zainteresowanie polskiej inteligencji młodszego i średniego pokolenia historią i kulturą Żydów polskich oraz ponadtysiącletnią historią współżycia polsko-żydowskiego. Wielu Polaków niemających żydowskich korzeni włączyło się do działalności żydowskich instytucji, szczególnie w zakresie edukacji, ochrony zabytków żydowskich, lub podjęło taką samą działalność w ramach instytucji polskich.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego