Reklama
Rozwiń

Kości zostały rzucone!

Sojusznicy rozpoczęli intensywne przygotowania do wojny. Piemont zmobilizował rezerwistów, kupował broń i umacniał twierdze. Wiktor Emanuel II zapowiadał w parlamencie, że nie pozostanie głuchy na „krzyk cierpienia” dochodzący z różnych stron włoskiej ojczyzny.

Publikacja: 30.10.2008 08:51

Bitwa pod Magentą, litografia według obrazu Adolphe Yvona, 1863 r.

Bitwa pod Magentą, litografia według obrazu Adolphe Yvona, 1863 r.

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Pod jego sztandary przybywali ochotnicy z całych Włoch, w tym sławny rewolucjonista, bohater wiosny ludów Giuseppe Garibaldi. Na potrzeby sojuszniczych wojsk francuskich w Genui i Susie założono olbrzymie magazyny wojskowe. Francuzi zaś ściągnęli do metropolii zaprawione w bojach jednostki z Algierii, przezbrajali artylerię w żelazne działa gwintowane i kupowali konie. Na południu Francji powstawały duże magazyny wojskowe. Stopniowo koncentrowano tam poszczególne korpusy.

To wszystko nie mogło ujść uwagi Austriaków. Skierowali oni do północnych Włoch dwa dodatkowe korpusy wojska. Pod koniec lutego 1859 roku do jednostek stacjonujących we Włoszech wezwano urlopowanych żołnierzy, a na początku marca ogłoszono mobilizację stacjonującego w Wiedniu II korpusu. Niepewne pułki złożone z Włochów przeniesiono w inne regiony monarchii habsburskiej.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego