Reklama
Rozwiń

W języku polskim - Fart

Fart - sprzyjająca okoliczność. Według „Słownika języka polskiego PWN” ów nieposiadający liczby mnogiej wyraz oznacza – w gwarze miejskiej – pomyślny zbieg okoliczności, powodzenie, szczęście.

Publikacja: 03.11.2008 06:03

Dobry fart. Potocznie mówi się: mieć, stracić fart, nie mieć fartu (rzadziej: farta). Słowo przyswojone polszczyźnie z jidysz, ma korzenie niemieckie, gdzie Fahrt oznacza jazdę. W powszechnym – kto wie, czy nie częstszym użyciu – jest również zaprzeczenie tego słowa: niefart, czyli pech. Niefartowny (pechowy) może być człowiek lub dzień. Mimo niefartownych okoliczności można okazać się farciarzem roku.

W You Tube jest dostępny filmik, w którym młody człowiek popisuje się przed dziewczętami ciosami karate. W tym czasie za jego plecami koledzy pociągają skraj dywanu. Niefortunny sportowiec traci równowagę i z rozpędem wypada przez okno. Rozmazany obraz – w czasie gdy kamerzysta podbiegał do okna – stabilizuje się, żeby ukazać nieco oszołomionego, lecz całego i zdrowego młodzieńca, ulokowanego na wypchanych workach, którymi załadowana była platforma ciężarówki, właśnie przejeżdżającej przed domem.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego